دبیرخانه دائمی دایرکتوری صادرکنندگان ایران با هدف معرفی کالاهای ایرانی و شرکت‌های تولید‌کننده و صادر‌کننده محصولات و خدمات کشور، توسط گروه تسهیلگران صادرات ایران و با همکاری “دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران”، “اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق” و “اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان” در سال ۱۳۹۶ شکل گرفت.

گروه تسهیلگران صادرات ایران از سال ۱۳۹۰ با همکاری اتاق های بازرگانی ایران و عراق، ایران و چین، ایران و روسیه و … خدمات گسترده‌ای در زمینه برگزاری همایش‌ها و فروم‌های تجاری بین تجار ایرانی و کشورهای بازار هدف صادراتی ارائه نموده است.

از جمله همایش‌های تجاری برگزار شده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ایران و چین سال ۹۰ و ۹۱

ایران و عراق سال ۹۳ و ۹۶

ایران و چین سال ۹۶

ایران و روسیه سال ۹۶

اطلاعات بیشتر در : conference-center.ir

بر‌اساس تحقیقات میدانی به عمل آمده و بازخورد‌های همایش‌های برگزار شده با کشور‌های عراق و افغانستان مشخص شد علی‌رغم فعالیت‌های گسترده کشورهای رقیب درعراق و افغانستان، اطلاعات جامعی از توانمندی‌ها، کالاها و خدمات شرکت‌های تولیدی- بازرگانی ایران در دسترس بازرگانان و تجار معتبر این کشورها وجود ندارد.

از اینرو  با عنایت به نتایج حاصل شده و همچنین بنا به درخواست تجار کشورهای عراق و افغانستان، این دبیرخانه از سال ۹۶، گردآوری، تدوین، چاپ و توزیع مجموعه دایرکتوری‌های صادرکنندگان ایران را در دستور کار خود قرار داد. تاکنون ” دایرکتوری صادرکنندگان ایران به عراق ۲۰۱۸″   تدوین، چاپ و توزیع گردیده است و”دایرکتوری صادرکنندگان ایران به افغانستان ۲۰۱۹″ نیز در حال چاپ می باشد و به زودی در کشور افغانستان توزیع خواهد گردید.

هم اکنون “دایرکتوری صادرکنندگان ایران به عراق ۲۰۲۰ ” نیز در دست تهیه می باشد.